A gabonaszárítás HETECH technológiával történő gázkiváltása mint a gabonatermesztés hatékonyságnövelésének eszköze
A gabonaszárítás költséges és kockázatos pontja a termelésnek, különösen a fosszilis energiára támaszkodva. A HETECH innovatív megoldása lehetővé teszi a gazdák számára, hogy saját melléktermékeik felhasználásával váltsák ki a gázt, növelve ezzel gazdaságuk hatékonyságát és fenntarthatóságát.
A gabona tárolása annak a beltartalmi jellemzőinek a károsodása nélkül csak egy adott nedvességtartalom mellett lehetséges. Amennyiben a betakarításkori nedvességtartalom ennél magasabb, úgy a gabonát szárítani szükséges. A szárítás energiaigénye jelentős, amely az elvonandó víz mennyiségétől függ.
Az energiaköltség jelentős mértéke miatt a gazdálkodók igyekeznek az aratást úgy szervezni, hogy a betárolást megelőző szárítás mértékét minimalizálni tudják. Gyakorlatilag szeretnék a gabonájukat a lábán megszárítani. Ez a taktika kedvező időjárási viszonyok esetén eredményes lehet. Azonban az időjárás ezt keresztülhúzhatja, amelynek következtében többféle kár éri a gazdálkodókat.
Egyrészt a lábon álló érett gabona jelentős károkat tud elszenvedni. Megnő a szemveszteség, csökken a sikértartalom, továbbá egyéb beltartalmi minőségi károsodások is fellépnek.
Másrészt a felesőzött talajon a betakarítógépek és a szállítójárművek jelentős taposási károkat okoznak, amelyeket csak jelentős munkaráfordítással és energiaöltséggel lehet helyreállítani.
Tehát a gabonaszárítás hőenergia hordozó költségének a megtakarítására való törekvés a gazdálkodók részéről érthető, mert az a termelésük gazdaságosságát és hatékonyságát jelentősen elősegíti. Ugyanakkor jelentős kockázattal is jár, mivel kedvezőtlen időjárás esetén nem megtakarítást realizál a gazdálkodó, hanem jelentős kárai keletkeznek.
Eddig nem volt más választásuk a gazdálkodóknak, mivel a szárítógépgyártók a szárítóik hőenergia ellátását kizárólag fosszilis energiahordozókkal biztosítják.
Ezen a gyártói gyakorlaton változtatott a HETECH, mivel a világon elsőként, a gabonaszárítóit alternatív alapú hőenergia ellátással is biztosítja.
A HETECH technológiával a gabonaszárítás költsége csökkenthető, hatékonysága pedig fenntartható módon növelhető
Alternatív energiahordozóként a gabona előtisztítása, szárítása és utótisztítása során keletkező léha, ocsú és hasonló melléktermékek kerülnek felhasználásra. Így annak a tüzelési célú hasznosításával történik a szárításhoz szükséges hőenergia előállítása.
A gazdálkodói gyakorlat szerint a kalászosok és az olajos növények szárítása kisebb hőenergia igényű, így az ebben az időszakban keletkező léha és ocsú felhasználható a nagyobb hőenergia igényű kukorica szárítása során. Ezeket kiegészítve a kukorica tisztítása során keletkező melléktermékkel, a kukorica szárításának a hőenergia igénye lefedhető.
Amennyiben az adott gazdálkodónál más egyéb tüzelési célú hasznosításra alkalmas alapanyag, melléktermék is rendelkezésre áll, úgy az is bevonható a szárítási hőigény kielégítésébe.
A HETECH szárító alternatív tüzelésű hőenergia ellátása:
Az Anthera Kft. Városföldön üzemelő Hetech 6/5 típusú gázüzemű szárítójának a gázkiváltását 2024– ben végezte el a HETECH.
A gázkiváltás során az alábbi irányadó szempontokat érvényesítettük:
- Tüzelőanyagként legyenek felhasználhatók az Antheránál keletkező melléktermékek:
– Gabona tisztítási hulladékai
– Faapríték - A HETECH gabonaszárítónak ne változzon meg egyik:
– Funkciója sem
– Paramétere sem

A gázkiváltó technológia létesítésének folyamata az alábbi rövidfilmben tekinthető meg: https://drive.google.com/file/d/1P8VixFIAHV3vm9myEQNj7ClmttvNbQKF/view?usp=sharing
A HETECH Folyamatvezérelt Finomszabályozású Alternatív hőenergia ellátású szárítójának a tulajdonságai és funkciói, amelyek a gázkiváltást követően is változatlan formában megmaradtak:
- A szárítóközegnek a szárítón belüli optimális áramlási viszonyai
- Hőtérkép
- Terményoszloponként kitárolt terményből történő mintavétel és nedvességmérés
- Terményoszloponkénti kitárolási sebesség változtathatóság
- Modulonkénti szárítólevegő kibocsátás optimalizálás
- Intelligens recirkuláció

A technológia bemutatása és a próbaüzemi tapasztalatok összefoglalása az alábbi rövidfilmben tekinthető meg: https://drive.google.com/file/d/1-WmSD_tIQyXQaFx1RDieUqH1LpTOvTBi/view?usp=drivesdk
Szerző: Kardos László
Projektvezető