Biostimulátorok használata a műtrágyázás hatékonyságának növeléséért, talajaink és növényeink megóvásáért

A növénytermesztés és a talajélet optimalizálása napjainkban már nem csupán kihívás, hanem stratégiai kényszer is. A biostimulátorok kulcsszerepet játszanak a hatékony műtrágyázásban, a talajok védelmében és a növények stressztűrésének fokozásában. Segítségükkel fenntarthatóbb és eredményesebb termelés valósítható meg a kihívásokkal teli mezőgazdasági környezetben. 

A biostimulátorok megítélése az egyre kiszámíthatatlanabb éghajlati körülmények, szélsőséges stresszhatások, jogi szabályozások nyomására rendkívül felértékelődött, azonban mint növény- és talajkondicionáló készítmények, nem voltak mindig ennyire a köztudatban. 2006-ban a biostimulátoros műtrágya előállítók szinte egyedüli képviselőjeként léptünk be a magyar műtrágyapiacra. Azóta sok minden változott és a biostimulánsok térhódítása is óriási lett.  

A Markets and Markets előrejelzései szerint a világ biostimulátor felhasználása 2029-re 12 %-kal fog emelkedni, amely 7,6 milliárd USD értékű piacot prognosztizál. A kimutatásból egyértelműen kivehető, hogy Ázsia, Észak-Amerika, Dél-Amerika mellett, Európa biostimulátor felhasználása a legnagyobb mértékű.  

Biostimulátorok használatával lehetőségünk van a növényi anyagcsere folyamatokat közvetlenül, programozottan támogatni

A biostimulátorok használatával lehetőségünk van a klasszikus agrotechnikai megoldások mellett (stressztűrő fajtaválasztás, vetésidő előre hozása, öntözés, megfelelő termesztéstechnológia) a növényi anyagcsere folyamatokat közvetlenül, programozottan támogatni, különböző növényi hormon prekurzor, szervesanyag bomlástermék, gomba- és baktérium törzsek vagy akár tengeri eredetű növénykivonatok segítségével. Természetesen még egyéb hatásmechanizmusú anyagokat is használnak erre a célra, úgymint fehérje hidrolizátumok, vagy biopolimerek. (Kubina et al., Biostimulátorok szerepe a növények stressz folyamataiban, Acta Agronimca Óvariensis Vol. 64. No.1) 

A biostimulátorokat tartalmazó termékek a magyar jogszabályozás szerint növény- és talajkondicionáló készítményeknek minősülnek, amik a 36/2006. (V.18.) FVM rendeletben leírtak szerint felhasználhatóak, tárolhatóak és forgalmazhatóak. A TIMAC AGRO szilárd termékei a rendelet besorolása szerint műtrágya termékek, növény- és talajkondicionáló hozzáadásával. Minden oldatunk pedig növénykondicionálóként van engedélyeztetve. 

Cégünk termékpalettájában számos működésmóddal rendelkező biostimulátor hatóanyag található, hozzákötve a megfelelő tápelemkomplexhez, mely kultúra- és talajspecifikus megoldásokat kínál (PHYSIO PRO, MPPA DUO). Legfőképp mélytengeri eredetű alga kivonatokat alkalmazunk, amelyek mind a talaj mind a növény oldaláról támogatják az élettani folyamatokat. Emellett a környezettudatos nitrogénpótlásra (N-PROCESS) és hatékony nitrogén beépülésre (INFOLEN) is van technológiánk. 

A talajban lévő tápelemek jobb felvehetőségét és beépülését teszik lehetővé, növelik a talajok szerkezetét és vízgazdálkodását, ezzel erőteljesebb gyökér- és hajtásfejlődést eredményeznek. Növényi oldalról, főként az abiotikus, de az általános stressztűrés is növelhető. A stresszfehérjék termelődése természetes módon nem mindig a megfelelő ütemben és mennyiségben zajlik, így fontos azok lombtrágya formában történő pótlása, a gyorsabb növényi regeneráció biztosításához. Stresszhelyzetben a biostimulátorral energiát spórolunk a növénynek, amit nem csak az újraépülési de az alap életfolyamataira is fel tud használni, így az esetleges terméskiesést tudjuk minimalizálni, és tovább tudjuk életben tartani a növényt (aszály esetén ez 1-2 hét pluszt jelent a vegetációra nézve, ezt a 2022-es extrém év is bizonyította). 

A kutatás-fejlesztési hátterünknek köszönhetően, nem csak biostimulátorokat de speciális alapanyagokat is fejlesztünk, amik tovább növelik a termesztés hatékonyságát. Számos meglévő innovációt sikerült a magyar gazdák termelési rendszereibe bevonni. Több évtizede sikeresen alkalmazzák a lekötődésmentes, foszformenedzsment technológiánkat a TOP-PHOS tartalmú termékek használatával. Tavalyi újdonságunk pedig a TOP-PHOS SILIUP technológia, szilíciummal, ami a vízkapacitás növelésével nyújt támogatást a növények indulásakor, alap-és starter termékként.  

A műtrágya előállítás során a TIMAC AGRO több évtizede ötvözi a természetes forrásból származó biostimulátorokat a klasszikus vagy éppen újszerű műtrágya alapanyagokkal. Úttörő innovációkkal támogatjuk partnereinket a tápanyag-gazdálkodás terén egy hatékonyabb és természetközelibb gazdálkodás céljából. 

 

TIMAC AGRO – #Természet Ihlette Gazdálkodás